قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال 1401 و جزئیات آن

بخشنامه جدید بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ درمورد دیه
نرخ دیه هرسال توسط رییس قوه قضاییه اعلام می‌شود. بر همین اساس دیه کامل انسان در سال 1401 در ماه‌های غیرحرام 600 میلیون تومان و در ماه‌های حرام 800 میلیون تومان تعیین شده است. مبلغ خسارت جانی بیمه شخص ثالث 1401 یا پرداخت دیه بیمه شخص ثالث 1401 هم براساس همین مبلغ بیمه محاسبه می‌شود. یعنی تعهدات جانی بیمه شخص ثالث در سال 1401 برابر با 800 میلیون تومان است.

اگر می‌خواهید دقیقا بدانید که در سال 1401 نهایتا تا چقدر خسارت جانی و مالی توسط بیمه شخص ثالث ماشین شما پوشش داده می‌شود می‌توانید مقاله سقف خسارت بیمه شخص ثالث در 1401 را بخوانید.

قانون جدید انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث
در قانون بیمه شخص ثالث سال 1401 امکان انتقال تخفیف در زمان فروش خودرو وجود ندارد. به این معنا که دیگر داشتن تخفیف بیمه شخص ثالث در زمان فروش خودرو امتیاز نیست و هیچ تخفیفی به خریدار منتقل نمی‌شود.

این قانون در راستای راننده محور شدن بیمه شخص ثالث ایجاد شده است. در قانون جدید فروشنده خودرو می‌تواند تخفیف بیمه شخص ثالث را به خودروی دیگر خود انتقال دهد یا آن را تا زمان خرید خودرو برای خود حفظ کند. البته به طور متوسط تا یکسال می‌توانید این تخفیف را حفظ کنید.

علاوه بر این فرد می‌تواند تخفیف خود را به خانواده درجه یک خود یعنی والدین، همسر و فرزندان منتقل کند. امکان انتقال تخفیف بین دو خودرو که به نام یک فرد هستند هم وجود دارد اما برای این انتقال باید پلاک و سند و بیمه‌نامه‌ی دو خودرو، همه به نام یک فرد باشند و مبنای محاسبه تخفیف جدید، تخفیف بیشتر است. برای مثال اگر یک خودرو 50درصد تخفیف داشته باشد و یک خودرو 20درصد، پس از انتقال، تخفیف نهایی همان 50درصد است و تخفیف‌ها باهم جمع نمی‌شوند.

همچنین در زمان انتقال تخفیف به خودروی خود فرد یا خانواده درجه یک، کاربری دو خودرو باید یکسان باشد یعنی برای مثال امکان انتقال تخفیف خودروی سواری به خودرو با کاربری تاکسی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *