وسایل نقلیه در کوچه و خیابان همواره در معرض خطر هستند و احتمال بروز حادثه برای آن‌ها و همچنین عابران پیاده زیاد است. در این‌جور مواقع بهترین راه این است که از بیمه کمک بگیریم و با بیمه کردن وسایل نقلیه خود سعی کنیم در صورت بروز حوادث از شرکت‌های بیمه برای جبران خسارات احتمالی استفاده کنیم. موتور سیکلت نیز یکی از همین وسایل نقلیه است که بیشتر از سایر وسایل نقلیه در معرض خطر قرار دارد. در اینجا قصد داریم درباره بیمه موتور سیکلت صحبت کنیم و ببینیم چند نوع بیمه موتور سیکلت داریم و هر یک از این‌ها چه پوشش‌هایی را ارائه می‌دهند و در چه مواردی جبران خسارت می‌کنند.

انواع بیمه موتور سیکلت

برای موتور سیکلت نیز مانند بیمه خودرو می‌توان 2 نوع بیمه زیر را در نظر گرفت:

 • بیمه شخص ثالث موتور سیکلت
 • بیمه بدنه موتور سیکلت

همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث خودرو شامل جبران خسارات مالی و جانی به اشخاص ثالث و خسارات جانی وارد شده به راننده مقصر می‌شود.بیمه بدنه خودرو نیز خساراتی از جمله آتش‌سوزی خودرو، سرقت و مواردی دیگر را شامل می‌شود. حال باید ببینیم این موضوع در بیمه موتور سیکلت به چه صورت است و آیا این بیمه شبیه به بیمه اتومبیل است یا خیر.

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت دارای ماهیتی مشابه بیمه شخص ثالث اتومبیل است. خساراتی که تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد و در صورت بروز توسط بیمه جبران خسارت می‌شود به‌صورت زیر است:

 • خسارات مالی به اشخاص ثالثدرصورتی‌که طی بروز حادثه‌ای خسارت مالی به شخصی غیر از راننده مقصر وارد شود مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه می‌توان از بیمه شخص ثالث موتور سیکلت استفاده کرد.
 • خسارات جانی به اشخاص ثالثدرصورتی‌که در اثر بروز حادثه‌ای خسارت جانی به فردی به‌جز راننده مقصر وارد شود می‌توان مطابق پوشش‌های بیمه‌نامه از بیمه خسارت دریافت کرد.
 • خسارت جانی به راننده مقصرمطابق این پوشش درصورتی‌که راننده موتور سیکلت طی حادثه‌ای دچار خسارت جانی شود بیمه مطابق بیمه‌نامه خسارت وارد شده را جبران خواهد کرد.

بیمه بدنه موتور سیکلت

بیمه بدنه موتور سیکلت با بیمه بدنه اتومبیل کمی تفاوت دارد و همان پوشش‌هایی که در بیمه بدنه خودرو ارائه می‌شود به‌طور کامل در بیمه بدنه موتور سیکلت ارائه نمی‌گردد. بیمه بدنه موتور سیکلت در صورت بروز حوادث زیر جبران خسارت می‌کند:

 • تصادم، تصادف و در کل برخورد به هر جسم متحرک یا ثابتی که منجر به ایجاد خسارت به موتور سیکلت شود.
 • آتش‌سوزی، صاعقه و یا انفجار موتور سیکلت

از بین بیمه شخص ثالث و بدنه موتور سیکلت، بیمه بدنه طرفدار زیادی ندارد و بیشتر بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است که مورد استقبال واقع می‌شود. حال در اینجا می‌خواهیم قیمت بیمه موتور سیکلت را بررسی کنیم و ببینیم بابت پرداخت چه مقدار حق بیمه‌ای می‌توانیم از خدمات این بیمه استفاده کنیم.

نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

برای اینکه ببینیم در قبال پرداخت چه مقدار حق بیمه می‌توانیم از مزایای بیمه موتور سیکلت استفاده کنیم لازم است بدانیم نرخ بیمه موتور سیکلت به چه عواملی بستگی دارد و چه پارامترهایی در تشکیل این نرخ مؤثرند.

عوامل مؤثر بر قیمت بیمه موتور سیکلت

نرخ بیمه ثالث موتور سیکلت به ۴ عامل زیر به‌طور مستقیم بستگی دارد و این ۴ عامل در تعیین نرخ دخیل هستند:

۱. سال تولید موتورسال تولید موتور سیکلت در تعیین نرخ بیمه موتور نقش اساسی دارد. هر چه موتور سیکلت جدیدتر باشد، ریسک آن کمتر است در نتیجه نرخ بیمه موتور سیکلت کمتر می‌شود.

۲. نوع موتور سیکلتدر یک دسته‌بندی می‌توان موتور سیکلت ها را به ۳ دسته تقسیم کرد:

 • موتور سیکلت دوچرخ
 • موتور سیکلت سه‌چرخ
 • موتور سیکلت برقی

همان‌طور که می‌دانید اغلب موتور سیکلت ها دوچرخ هستند اما نرخ بیمه موتور سیکلت برای موتور سیکلت های سه‌چرخ نسبت به موتور سیکلت 2 چرخ بیشتر است.

۳. تعداد سیلندرتعداد سیلندرهای موتور سیکلت در تعیین نرخ بیمه موتور مؤثر است. موتور سیکلت ها می‌توانند دارای ۱ سیلندر، ۲ سیلندر، ۳ سیلندر و بیشتر باشند. هر چه تعداد سیلندرهای موتور سیکلت بیشتر باشند، موتور سیکلت قوی‌تر بوده در نتیجه نرخ بیمه آن نیز بیشتر می‌شود.

۴. نوع و ساختار موتورنرخ بیمه موتور سیکلت برای موتور سیکلت های برقی و دنده‌ای متفاوت است. هر چه موتور سیکلت قوی‌تر باشد، قیمت بیمه آن بیشتر می‌شود.

در کل هر چه قدرت و ابعاد موتور سیکلت بیشتر شود، ریسک موتور افزایش یافته و مقدار حق بیمه آن بیشتر می‌شود.

در نهایت نرخ حق بیمه پایه موتور سیکلت با توجه به نوع و تعداد سیلندر موتور برای سال 99 مطابق جدول زیر است:

نوع موتورسیکلت مبلغ حق بیمه پایه در سال ۹۹ به تومان
گازی 351.100
دنده‌ای تک‌سیلندر 428.900
دو سیلندر و بیشتر 471.200
دنده‌ای دارای سه‌چرخ یا سایدکار 506.700

این 4 عاملی که در اینجا مطرح شد در واقع عوامل مستقیمی هستند که بر نرخ بیمه موتور سیکلت اثر می‌گذارند. این عوامل ناشی از ویژگی‌ها و ساختار موتور سیکلت هستند. عوامل دیگری هستند که به‌طور غیرمستقیم بر نرخ بیمه موتور سیکلت اثرگذارند. این عوامل عبارت‌اند از:

تخفیف عدم خسارت بیمه موتور سیکلت

تخفیف عدم خسارت شامل تخفیف‌هایی است که بیمه‌گزار به خاطر عدم استفاده از بیمه‌نامه خود در سال‌های قبل دریافت کرده است. میزان تخفیف عدم خسارت شما به طور خودکار محاسبه و روی بیمه‌نامه شما درج شده است. سقف تخفیف عدم خسارت 70 درصد است و بیشتر از این مقدار تخفیف برای بیمه‌گزار لحاظ نمی‌شود.

جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند بر نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت اثرگذار باشد جریمه دیرکرد است. درصورتی‌که سررسید بیمه موتور سیکلت گذشته باشد و بخواهیم بیمه موتور خود را تمدید کنیم باید مبلغی را بابت جریمه دیرکرد پرداخت کنیم. بنابراین باید قبل از اتمام سررسید بیمه موتور سیکلت نسبت به تمدید آن اقدام کرد تا مشمول این جریمه دیرکرد نشویم.

همان‌طور که می‌دانید اغلب بیمه‌ها را می‌توان به‌صورت قسطی خریداری کرد. سؤالی که در اینجا ممکن است ایجاد شود این است که آیا می‌توان بیمه موتور سیکلت را اقساطی تهیه کرد و حق بیمه موتور سیکلت را قسطی پرداخت کرد.

بیمه موتور سیکلت اقساطی

اگر نسبت به نرخ حدودی بیمه موتور سیکلت اطلاع داشته باشید قطعاً این سؤال در ذهن شما پیش نخواهد آمد. نرخ بیمه موتور سیکلت سال 99 حدود 500 هزار تومان می‌شود. البته همان‌طور که ذکر شده این نرخ به عوامل متعددی بستگی دارد و این عوامل قیمت بیمه موتور سیکلت را تشکیل می‌دهند اما می‌توان به‌طور میانگین گفت که 500 هزار تومان حق بیمه این بیمه است. با توجه به کم بودن نرخ بیمه موتور سیکلت می‌توان این نتیجه را گرفت که شرکت‌های بیمه انگیزه‌ای برای ارائه بیمه موتور سیکلت اقساطی ندارند و این بیمه بیشتر به‌صورت نقد قابل خریداری است. اما برخی از شرکت‌های بیمه نیز به خاطر رفاه حال بیمه‌گزار ممکن است بیمه موتور سیکلت را به صورت قسطی بفروشند.

سؤالی که در اینجا ممکن است برای ما پیش بیاید این است که ارزانترین بیمه موتور سیکلت چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه می‌توانیم بیمه شخص ثالث موتور سیکلت ارزان برای خود تهیه کنیم.

ویژگی‌های ارزانترین بیمه موتور سیکلت

همان‌طور که اشاره شد عوامل مختلفی در تعیین نرخ بیمه موتور سیکلت تأثیرگذارند. بعضی از این عوامل به‌طور مستقیم تأثیر می‌گذارد و ناشی از ویژگی‌های موتور سیکلت است و بعضی از این عوامل تأثیری غیرمستقیم دارند.

هر چه موتور سیکلتی جدید، کم قدرت و با ابعادی کوچک داشته باشیم، مبلغی که بابت حق بیمه موتور سیکلت باید بپردازیم کمتر است. همچنین از تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد نیز نباید غافل شد. برای اینکه جریمه دیرکرد شامل ما نشود می‌توان سررسید بیمه خود را در یادآور بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر ثبت کرد. با این کار کارشناسان بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر همواره قبل از اتمام سررسید بیمه نسبت به تمدید آن پیگیری کرده و مشمول جریمه دیرکرد بیمه نخواهید شد. همچنین با بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر می‌توان نسبت به قیمت بیمه موتور سیکلت رازی، دانا، آسیا و… باخبر شد و آنلاین آن‌ها را خریداری کرد

انتقال بیمه موتور سیکلت

یکی از مسائل مهمی که در بیمه شخص ثالث خودرو و بدنه ماشین موردتوجه است بحث انتقال بیمه است. انتقال بیمه برای وقتی است که فرد می‌خواهد وسیله نقلیه خود را بفروشد و بیمه آن را به مالک بعدی منتقل کند. انتقال بیمه موتور سیکلت به چند روش قابل انجام است.

رایج‌ترین روش برای انتقال، منتقل کردن مالکیت موتور سیکلت است. بیمه شخص ثالث موتور سیکلت در واقع برای وسیله نقلیه است و با انتقال مالکیت موتور سیکلت به مالک جدید، بیمه نیز منتقل می‌شود.

روشی دیگر مراجعه به یکی از شعب بیمه خود و اقدام برای انتقال بیمه شخص ثالث موتور سیکلت است.

درصورتی‌که نخواهیم بیمه موتور سیکلت خود را به مالک جدید منتقل کنیم و بخواهیم آن را برای موتور سیکلت بعدی خود استفاده کنیم می‌توان با در دست داشتن سند موتور سیکلت به شعبه بیمه خود مراجعه کرده و تخفیف‌های بیمه موتور سیکلت خود را حفظ کرد. این تخفیف‌ها را می‌توان بین 6 ماه تا 1 سال حفظ کرد و درصورتی‌که در این مدت موتور سیکلت جدید خریداری کرده شد، آن را به موتور جدید منتقل کرد.

نکته‌ای مهم درباره بیمه موتور سیکلت

در اغلب بیمه‌ها امکان خرید به‌صورت کوتاه‌مدت وجود دارد. برای مثال می‌توان بیمه شخص ثالث 3 ماهه، 6 ماهه و… خریداری کرد. اما در بیمه موتور سیکلت این موضوع وجود ندارد و نمی‌توان بیمه موتور سیکلت چندماهه خرید. امکان خرید این بیمه فقط به‌صورت 1 ساله وجود دارد.

استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت

حال که نسبت به حدود قیمت، عوامل مؤثر بر آن و نحوه پرداخت حق بیمه موتور سیکلت باخبر شدیم باید بدانیم چگونه می‌توان استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت را دریافت کرد. برای محاسبه قیمت بیمه موتور از شرکت‌های مختلف بیمه روش‌های مختلفی وجود دارد:

استعلام بیمه موتور سیکلت به روش سنتی

برای دریافت استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت به روش سنتی می‌توان به یکی از نمایندگی‌های بیمه موردنظر تماس گرفت و یا مراجعه کرد و نسبت به دریافت قیمت و خرید این بیمه اقدام کرد. با این روش باید وقت صرف کنید و به نمایندگی مراجعه کنید و این مورد امروزه با توجه به مشغله زیاد افراد کمی مشکل است. همچنین اگر بخواهید با این روش استعلام قیمت از بیمه‌های مختلف بگیرید، باید زمان زیادی صرف کنید و با نمایندگی شرکت‌های مختلف بیمه تماس بگیرید.

در صورتی‌که راننده فاقد بیمه شخص ثالث در حادثه رانندگی زیان‌دیده باشد نیز ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. چرا که پلیس راهنمایی و رانندگی برای ارائه گزارش به مدارک هر دو طرف نیاز دارد. از طرفی شرکت بیمه طرف قرارداد با خودروی مقصر نیز ممکن است در پرداخت خسارت به راننده زیان‌دیده فاقد بیمه شخص ثالث مشکلاتی به وجود آورد.

استعلام آنلاین بیمه موتور سیکلت

روشی دیگر برای دریافت نرخ و استعلام بیمه موتور سیکلت، استعلام آنلاین است. با مراجعه به سامانه بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر می‌توان با ورود اطلاعات لازم، استعلام نرخ بیمه موتور سیکلت را در کمترین زمان ممکن دریافت کرد. با این روش از هرکجا که اینترنت داشته باشید و در هر زمان از شبانه‌روز می‌توانید نسبت به حق بیمه موتور سیکلت خود مطلع شوید. علاوه بر این موضوع با یک‌بار ورود اطلاعات می‌توان نسبت به نرخ و شرایط بیمه‌های مختلف آگاه شد با مقایسه آن‌ها، مناسب‌ترین بیمه را برای خود انتخاب و خریداری کرد. حال بهتر است ببینیم چگونه می‌توان از وب‌سایت یا اپلیکیشن بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر بیمه موتور سیکلت را انتخاب و خریداری کرد.

خرید آنلاین بیمه موتور سیکلت از بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر

بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر سامانه‌ای برای مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه است. با استفاده از بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر می‌توان اقدام به خرید بیمه شخص ثالث، بدنه، آتش‌سوزی، مسافرتی، عمر، مسئولیت پزشکان و موتور سیکلت کرد. برای خرید اینترنتی بیمه موتور سیکلت از طریق بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر باید مراحل زیر را طی کرد:

 1. وارد وب‌سایت یا اپلیکیشن بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر شد و گزینه بیمه موتور سیکلت را انتخاب کرد.
 2. در این مرحله باید انتخاب کرد که موتور سیکلت در کدام دسته قرار دارد. دسته‌بندی‌هایی که در این قسمت وجود دارد عبارت است از:
 • دنده‌ای تک سیلندر
 • دو سیلندر به بالا
 • سه‌چرخ
 • موتور سیکلت برقی
 1. در این مرحله باید سال ساخت موتور سیکلت را وارد کرد.
 2. در این مرحله باید تعیین کرد که موتور سیکلت خسارت دارد یا بدون خسارت است.
 3. در این مرحله باید سابقه عدم خسارت بیمه موتور سیکلت را در سامانه وارد کرد.
 4. در مرحله آخر نیز باید تاریخ سررسید بیمه فعلی موتور سیکلت را وارد کرد تا در صورت داشتن جریمه دیرکرد، در محاسبه نرخ بیمه لحاظ گردد.

پس از این مرحله فهرستی از بیمه موتور سیکلت ایران، و… با مشخصاتی کامل از سطح کیفیت خدمات و قیمت آن نمایش داده می‌شود. با توجه به اولویت‌های خود می‌توانید آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید و مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب و خریداری کنید. همچنین با استفاده از بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر می‌توان خدمات بیمه تامین اجتماعی را از جمله تمدید و تعویض و صدور دفترچه بیمه را به‌صورت آنلاین انجام داد و به کارگزاری مراجعه حضوری نکرد. بنابراین با بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر می‌توان به همه نیازهای بیمه‌ای خود پاسخ داد و خدمات مورد نیاز خود را اعم از بیمه تامین اجتماعی تا انواع بیمه‌های مختلف دیگر را از بیمه ایران نمایندگی حسینی اطهر دریافت کرد.